Inleiding

Je kan objecten en bepaalde manuele metingen in bulk opladen via XML-bestanden, manueel of via de DOV-webservices:

  • kies voor manueel als je eenmalig een hoeveelheid data/objecten wil inladen (bv. historische peilmetingen of alle putten en filters van je organisatie)
  • kies voor de DOV-web webservices (API) als je regelmatig nieuwe data zal opladen, en dit wil automatiseren, bijvoorbeeld via script of ingebouwd in je eigen databeheersoftware. Dit kan handig zijn voor dagelijkse upload van real-time data, of toevoegen van nieuwe boorbeschrijvingen van de voorbije werkdagen.

Opstellen van een XML-bestand

In het XML-bestand maak je één of meerdere XML-objecten aan. XML-objecten starten telkens met een specifieke tag (bv. <grondwaterlocatie> voor put-objecten, en <filter> voor filter-objecten), en worden afgesloten met een eindtag (bv. </grondwaterlocatie>). Tussen de start- en eindtag van het object (bv. <filter> en </filter>) worden de andere eigenschappen van het object toegevoegd met hun eigen tags. Voorbeelden van XML-bestanden voor o.a. boringen, bodemlocaties, peilmetingen en waterkwaliteitsmetingen zijn te vinden op Voorbeelden XML-bestanden.

Je kan een apart XML-bestand aanmaken voor elke apart object, of alle XML-objecten samenvoegen in één bestand. Putten, Filters en peilmetingen worden als aparte objecten toegevoegd 

De structuur van een XML-bestand wordt bepaald in een XML-schema-definitie (i.e. het XSD-bestand). XSD-bestand geeft aan de hand van referentielijsten aan hoe de structuur van tags en elementen in elkaar zit en welke data kunnen worden aangeleverd. Dit XSD-bestand geeft ook de mogelijkheid om een XML-bestand te valideren.

XML-validatie

Je kan XML's valideren op het DOV-Portaal: 'XML > XML-validatie'. Dit start de XML-validatietool.

Deze tool controleert of je XML-bestand een geldig bestand is dat door de DOV-toepassing correct kan worden verwerkt. Meer informatie hierover vind je de pagina Validatie volgens het XML-schema. Er wordt enkel nagekeken of de data voldoet aan de XML-schema specificaties, maar er gebeuren geen inhoudelijke controles.

Manueel opladen van XML

XML-import

XML's kunnen manueel worden opgeladen via de webtoepassing van DOV: DOV-portaal > 'XML' > 'XML-import'.

Het geüploade bestand wordt vervolgens gevalideerd door DOV, volgens het schema opgesteld door DOV. Indien er velden ontbreken, of fout werden ingediend, zal de import niet doorgaan.

XML-importlogs

Om de status en eventuele fouten op te vragen van je laatste XML-imports, navigeer je naar 'XML' > 'XML-importlogs'.


Elke fiche in DOV heeft ook een XML-variant. Die kan je opvragen door achter de url van de fiche "?format=xml" toe te voegen. Bv. https://www.dov.vlaanderen.be/data/put/2022-101201 wordt dan https://www.dov.vlaanderen.be/data/put/2022-101201?format=xml. 

Geautomatiseerd opladen via XML

Het geautomatiseerd opladen via webservices is beschreven op bestanden aanleveren via DOV-webservices.

  • No labels